[Rozmiar: 13117 bajtów] logo CIL logo FCI logo ZKwP flaga brytyjska


nagłówek działu lagotto
[Rozmiar: 12551 bajtów] [Rozmiar: 12813 bajtów] [Rozmiar: 13215 bajtów] [Rozmiar: 13215 bajtów] [Rozmiar: 13215 bajtów] [Rozmiar: 13215 bajtów] [Rozmiar: 13215 bajtów] [kontakt] [Rozmiar: 13215 bajtów]


logo hodowli
 

Aktualności
Historia naszej hodowli

Opis rasy naszym okiem

Panel administracyjnyHistoria naszej hodowli

Choć hodowla Animus Amicitiae FCI została zarejestrowana w 2014 roku, jest ona kontynuacją hodowli Królewski Przywilej FCI istniejącej od roku 1998.

Założycielką hodowli Królewski Przywilej była Zw. Kl. TOSIA Atavi (27.06.1998 - 02.2011) rasy cavalier king charles spaniel. Suka o niespotykanej empatii. Doskonała opiekunka zarówno zwierząt jak i ludzi, małych i dużych, różnych gatunków i wielkości. Podczas choroby miało się wrażenie, że za chwilę przyniesie do łóżka gorącą herbatę z cytryną. Była pod tym względem niesamowita.
Z nią poznawałam ringi, zasady prezentacji psów na wystawie i świat kynologiczny.
Wspaniała towarzyszka, niesamowicie cierpliwa matka i "ciotka" wszystkich szczeniąt, które pojawiały się w domu. Jako suka wystawowa nie miała zbyt dużo szczęścia - za bardzo lubiła jeść, co zawsze znalazło odzwierciedlenie w jej tuszy (podkreślanej dodatkowo dużą ilością bieli w umaszczeniu).
Jako suka hodowlana zostawiła po sobie tylko jeden miot urodzony w 2000 roku (miot A), którego ojcem był INSEL von Raubritter.

W roku 2002 do Tosi dołączyła dorosła już Ch.Pl. Helandros JOSEPHINE (26.03.1998 - 03.2010), również cavalierka. Suka importowana z Estonii, łącząca w sobie doskonałe skandynawskie i angielskie linie. Wspaniała, bardzo spokojna, całym swoim istnieniem starająca się przypodobać człowiekowi.
Na ringach prezentowała się doskonale, zdobywając liczne medale. Potwierdzeniem jej klasy było zajęcie I miejsca Best of Group IX kiedy pokonała kilka wspaniałych psów ze znanych hodowli.
Jako suka hodowlana zostawiła po sobie 3 mioty: dwa z przydomkiem Kawalkada i jeden z przydomkiem Królewski Przywilej (ojcem miotu był ARES Królewski Przywilej). Kilka jej szczeniąt zdobyło tytuły Championa Polski.

Z tego trzeciego miotu została w hodowli suka Ch.Pl. COUNTESSA Królewski Przywilej (ur. 15.01.2003). Wyróżniała się od pierwszych chwil swojego życia zarówno budową, pięknym nasyconym kolorem jak i wspaniałym charakterem. Niesamowicie grzeczna, spokojna, o "filozoficznym" usposobieniu.
Podobnie jak matka zdobywała liczne medale.
Jako suka hodowlana dała tylko jeden miot (miot D), z którego jedyny prezentowany na wystawach pies szybko uzyskał tytuł Championa Polski.
Nie sprawiała żadnych problemów jako szczenię i obecnie w jesieni życia również zachowała swoje "filozoficzne" podejście do życia nienarzucającej się swoją obecnością towarzyszki.

W roku 2010, w ostatnim dniu października do hodowli przyjechał z Węgier pies C.I.B., Ch.Pl.,Ch.Lv., Ch.Cz. Regun CONGO "Bełtold" (ur. 25.08.2010). Tym samym nastała nowa era - era lagotto romagnolo.
Dlaczego taki wybór? O tym w "Pół żartem".
Z tym psem zaczęła się też kolejna przygoda: zdobywanie ringów zagranicznych.
Lagotto jak każda rasa ma swoje blaski i cienie, ale szybko przekonaliśmy się, że to był dobry wybór. Pies okazał się idealnym towarzyszem wszelkich wypraw, tych krótszych i tych dłuższych. Został ojcem pierwszego w hodowli miotu lagotto już pod przydomkiem Animus Amicitiae. Jest również niekwestionowanym królem naszego psiego stada.

W roku 2013 przyjechała do nas, prosto z Włoch z regionu Emilia Romania wyczekana suczka lagotto Ch.Pl. SALSA della Cascinetta "Mela" (14.09.2012-16.08.2016).
Odważna, wesoła, niesamowicie inteligentna, a jednocześnie ogromna "przylepa" i pieszczocha. Bez pamięci zakochana w wodzie i piasku, sama nie wie co jest jej większa miłością: czy kopanie gigantycznych dołów w piasku czy pływanie godzinami w wodzie. Ona kopie, my zasypujemy, potem ona znowu kopie i my znowu zasypujemy. W ten sposób Mela ma ogromną frajdę a my dodatkową porcję ruchu. ;)
Suka o żywym, prawdziwie włoskim temperamencie.
Z powodu choroby, pożegnanie z Salsą nastąpiło niespodziewanie, o wiele lat za wcześnie.

Nowy rozdział w historii hodowli rozpoczął się w sierpniu 2016 roku, kiedy z Włoch przyjechała do nas Regun SORA. Pochodzi z tej samej hodowli co Congo, a wychowała się w tym samym miejscu co Salsa. Sora urodziła się 23.04.2016.

Jako, że bardzo ważne jest dla nas zdrowie naszych zwierząt i urodzonych u nas szczeniąt, nasze lagotto mają wykonane badania zalecane przez Włoski Klub Lagotto: JE, LSD, HD.
Żyjąc na co dzień z naszymi psami doskonale wiemy, że liczą się nie tylko sukcesy wystawowe ale przede wszystkim zdrowie i charakter. Wystawy to tylko "5 minut" raz na jakiś czas, ważniejsze jest kilkanaście lat spędzonych razem pod jednym dachem z lagotto, które dzięki zrównoważonemu charakterowi jest wspaniałym towarzyszem w tych radosnych, ale też i czasem smutnych chwilach.

Zapraszamy do poznania nas, naszych psów. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące rasy.