[Rozmiar: 13117 bajtów] logo CIL logo FCI logo ZKwP flaga brytyjska


nagłówek działu lagotto
[Rozmiar: 12551 bajtów] [Rozmiar: 12813 bajtów] [Rozmiar: 13215 bajtów] [Rozmiar: 13215 bajtów] [Rozmiar: 13215 bajtów] [Rozmiar: 13215 bajtów] [Rozmiar: 13215 bajtów] [kontakt] [Rozmiar: 13215 bajtów]


logo hodowli
 

Zdrowie lagotto
Młodzieńcza padaczka
Dysplazja
Gen krótkiego włosa
Choroba spichrzeniowa lagotto
Pielęgnacja


Zdrowie lagotto

Każda rasa ma skłonności do pewnych schorzeń, występujących częściej niż u innych ras. W przypadku lagotto takimi chorobami są zaburzenia móżdżkowe (młodzieńcza padaczka lagotto – JE), dysplazja biodrowa, choroby oczu.

Jednakże lagotto jest rasą uważaną ogólnie za zdrową i długowieczną. Długość życia to około 14-16 lat i na ogół psy tej rasy do końca cieszą się dobrym zdrowiem.

Ze względu na niewielki wzrost i szybki rozwój szczeniąt, rzadko dochodzi do objawów klinicznych dysplazji. Zalecane są badania w kierunku dysplazji aby zdiagnozować nieprawidłowości w budowie stawów. Nawet jeśli otrzymany wynik jest inny niż A, zwykle nie ma potrzeby wprowadzania leczenia, o ile pies nie wykazuje objawów dysplazji. Od roku 1992 rasę lagotto romagnolo objęto oficjalnymi programami badań w kierunku dysplazji (HD) w kraju pochodzenia rasy.

Zalecane jest także badanie DNA w kierunku obecności zmutowanego genu JE. Badanie jest szczególnie wskazane dla zwierząt używanych w hodowli.

Zapraszamy do zapoznania się z zagadnieniami zdrowia i pielęgnacji lagotto (menu po lewej stronie).